جشنواره سینمایی کن 2011

 

شصت و چهارمین دورۀ معتبرترین جشنوارۀ سینمایی جهان از امروز11 می شروع و تا 22 می ادامه خواهد داشت، و همچون سال های گذشته برق نخل طلای آن بیشتر از زیبایی نخل های این شهر ساحلی مورد توجه می باشد.

امسال «رابرت دنیرو»، بازیگر 67 ساله و سرشناس آمریکایی ریاست هیات داوران را برعهده خواهد داشت، که پس از «شون پن» در سال 2008 و «تیم برتون» در سال 2010، سومین سینماگر آمریکایی است که طی چهار سال گذشته ریاست هیات داوران جشنواره کن را برعهده دارد.

آغازگر جشنوارۀ امسال فیلم کمدی رمانتیک "نیمه شب در پاریس" ساختۀ وودی آلن می باشد. در این فیلم کارلا برونی همسر رنیس جمهور فرانسه و ماریو کوتیلار بازیگر برنده اسکار نقش آفرینی می کنند.

در این دوره از جشنواره 42 فیلم بلند از 33 کشور جهان در بخش رسمی جشنواره حضور دارند که 20 فیلم با کارگردانان سرشناسی از جمله پدرو آلمادوار با فیلم پوستی که در آن زندگی می کنیم (The Skin I Live In)، برادران داردن با فیلم بچه ای با دوچرخه (The kide with a bike)، آکی کوریسماکی با فیلم بندرگاه (LE Havre) و نانی مورتی با فیلم ما یک پاپ داریم (We have a pape) برای دریافت نخل طلای جشنواره کن رقابت خواهند کرد.

نخل طلای افتخاری

این جایزه امسال در روز افتتاحیه جشنواره کن 2011 به برنارد برتولوچی کارگردان 71 سالۀ ایتالیایی اهدا می شود. نخل طلای افتخاری پیش از این به فیلمسازان شاخصی که برندۀ نخل طلا نشده بودند، مانند وودی آلن در سال 2002 و کلینت استود در سال 2009 اهدا می شد. طی اعلام برگزارکنندگان جشنواره از امسال نخل طلای افتخاری بصورت سالانه و در مراسم افتتاحیه اعطا خواهد شد.

 

کالسکه طلایی

جشنواره کن امسال، جایزه "کالسکه طلایی" خود را به جعفر پناهی اهدا می‌کند. این اولین باری است که یک سینماگر ایرانی موفق به دریافت این جایزه می‌شود. جایزه کالسکه طلایی، هر ساله از سوی جشنواره کن به سینماگری اهدا می‌شود که از خود شایستگی و شهامت انسانی نشان داده باشد. پیش از این کلینت‌ ایستوود، جیم جارموش و نانی مورتی جایزه "کالسکه طلایی" را از جشنواره کن دریافت کرده‌اند.

 

جشنوارۀ کن و سینمای ایران

بی توجهی مسؤلان برگزای جشنواره امسال به فیلم های ایرانی نیز همچون چند سال اخیر ادامه داشت و در میان فیلم های ایرانی ارسال شده برای شصت و چهارمین جشنوارۀ کن دو فیلم اسب حیوان نجیبی است به کارگردانی عبدالرضا کاهانی و سوت پایان به کارگردانی نیکی کریمی که از شانس بیشتری برخوردار بودند نیز ناکام ماندند. نیکی کریمی پیش از این یک شب را در بخش نوعی نگاه جشنوارۀ کن داشت، و همچنین داوری بخش سینه فونداسیون را نیز عهده دار بوده است. اما درست چهار روز قبل از شروع جشنواره کن دفتر این جشنواره اعلام کرد که "این فیلم نیست" ساختۀ مشترک جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب و همچنین فیلم " به امید دیدار" از محمد رسول اف از ایران به این جشنواره راه پیدا کرده اند. "این فیلم نیست" تصویرگر یک روز زندگی جعفر پناهی می باشد که در منزل خود پناهی و در طول یک روز ساخته شده است. او خودش در "این فیلم نیست" نقش اول را بازی می کند و کارگردانی آن هم بصورت مشترک می باشد. فیلم " به امید دیدار " به کارگردانی محمد رسول اف نیز در بخش نوعی نگاه این جشنواره به نمایش درمی آید.

 

/ 1 نظر / 67 بازدید
علی

سلام.وبلاگ قشنگی داری.خوشحال میشم به وبه من هم سر بزنی.