بفرمایید شام ایرانی

«بیژن بیرنگ» کارگردان "بفرمایید شام" که در حال تولید این مجموعه است و به گفته او تولید یک بخش از آن تمام شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار برنا درباره چگونگی ساخت و تقلیدی بودن آن می‌گوید: یکی از شرکت‌هایی که فیلم‌ها و مجموعه‌های ویژه خانگی تولید می‌کند، پیشنهاد تولید بفرمایید شام را به من داد و من هم قبول کردم. اما در مورد تقلیدی بودن آن باید بگویم که این نوع برنامه با عناوین مختلف، سال‌هاست در کشورهای مختلف جهان ضبط و پخش می‌شود و برنامه‌ای بین‌المللی به حساب می‌آید؛ پس نمی‌توان گفت که تقلیدی است.

فرم و محتوای این برنامه آن‌قدر حساب‌شده و دقیق است که بهتر است آن را دستکاری نکنیم، کما این‌که اسم این برنامه در همه جا، بفرمایید شام است و کلیت مشابهی دارد. من هم شکل ظاهری آن را تغییر ندادم، اما آن‌چه که تفاوت نامیده می‌شود، تفاوت در نگاه انسان‌هاست. قاعدتاً نگاه ما در این مجموعه نسبت به بقیه آثار تولید شده، متفاوت باشد و بهتر است به تفاوت مفاهیم توجه کنیم نه در شکل ظاهری آن.

وی با اشاره به این‌که بخش اول این برنامه را با بازیگرها تولید کردیم، بیان می‌کند: تفاوت اساسی برنامه ما با بقیه بفرمایید شام‌ها، در این است که آن‌ها از رسانه‌ای جمعی یعنی تلویزیون آن را پخش کردند، به این معنی که به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار دارد. در این مورد، قاعدتاً ما باید نگاهی متفاوت می‌داشتیم تا جذابیت‌های خاص‌تری برای بیننده ایجاد شود تا حاضر به خرید این ویدئو شوند. به همین دلیل از بازیگرهای مورد علاقه‌شان استفاده کردیم تا رقابت آن‌ها را جلوی دوربین ببینند، فضای خانه‌شان چطور تزیین شده، چه رفتارهایی با هم دارند، مهمان‌داری‌شان چگونه و آشپزی‌شان چطور است. ایجاد این نوع جذابیت، کار تولید را برای ما مشکل می‌کرد.

بیرنگ که برای تهیه بخش‌های بعدی بفرمایید شام، به سراغ دیگر بازیگرها، خواننده‌ها و ورزشکارها خواهد رفت، جایزه‌ی این برنامه را اعلام نمی‌کند. او می‌گوید: در حال حاضر در حال فکر بر روی شکل‌های مختلف برنامه هستیم. به نوعی قصد داریم تا مردم را درگیر این مسابقات کنیم، به این صورت که یا به ما پیامک دهند که دوست دارند چه افرادی در بفرمایید شام شرکت کنند و یا در این مسابقات شرکت کنند.

این کارگردان که به گفته خودش، کار بر روی برنامه‌هایی که ریسک بالایی دارند را دوست دارد، تولید و ساخت چنین مجموعه‌هایی را جذاب‌تر از سریال‌سازی می‌شمرد و خاطرنشان می‌کند که این کار، اولین تجربه بین‌المللی این نوع جنس برنامه در شبکه نمایش خانگی است.

برنا

/ 0 نظر / 82 بازدید