سینمای ایران و جشنواره کن 2011

استقبال از فیلم " این فیلم نیست" ساختۀ جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب به حدی بود که بسیاری از منتقدان و خبرنگاران بعلت شمار زیاد علاقمندان نسبت به ظرفیت سالن نمایش، موفق به دیدن فیلم نشدند. مجتبی میرطهماسب که در جشنواره حضور داشت به روی سن رفت و در سخنان خود از ساختن این فیلم و اولین نمایش آن در جشنواره کن خیلی خوشحال است، وی به نقل از زرتشت گفت: " برای نبرد با تاریکی شمشیر نمی کشند، چراغ می افروزند".

فیلم "به امید دیدار" ساختۀ محمد رسول اف که در بخش نوعی نگاه شصت و چهارمین دوره جشنواره کن شرکت داشت، موفق شد جایزۀ بهترین کارگردانی بخش نوعی نگاه و جایزۀ ویژۀ فرانسوا شاله را بعنوان بهترین فیلم دریافت کند. این جایزه که از بیست سال پیش و به یاد فرانسوا شاله منتقد سرشناس فرانسوی بنیان نهاده شده، هر ساله به بهترین فیلم  بخش نوعی نگاه جشنواره کن تعلق می گیرد. در غیاب محمد رسول اف جوایز این فیلم به همسر او که به همراه لیلا زارع و چند نفر دیگر که به دعوت تیری فرمو، مدیر هنری جشنواره به روی صحنه دعوت شده بودند اهدا شد.

       

جایزۀ اصلی این جشواره ( نخل طلایی) به فیلم "درخت زندگی" ساختۀ ترنس مالیک کارگردان آمریکایی تعلق گرفت. این جایزه به تهیه کنندگان فیلم اهدا شد، چرا که ترنس مالیک از حضور در جلوی دوربین و محافل مجلل پرهیز دارد. برد پیت، شون پن و جسیکا کاستین از بازیگران فیلم درخت زندگی می باشند.

/ 0 نظر / 35 بازدید