کلاه قرمزی و دوستان

                                                                              

 مجموعه کلاه قرمزی که دو سال پیش (نوروز 1388) توانسته بود رکورد بیشترین تماشاگران تلویریون را به خود اختصاص دهد، عوامل تولید آن را به فکر تکرار این تجربۀ موفق انداخت، و امسال نیز توانست این موفقیت را دوباره تکرار کرد.

مجموعه موفق و پر تماشاگر کلاه قرمزی که مخاطبانش طیف متنوعی از رده های سنی مختلف را در بر می گرفت، شاید نوستالژیک ترین و پر خاطره ترین برنامۀ تلویزیونی دو دهۀ اخیر باشد که از کودکی تا بزرگسالی با بینندگانش همراه بوده است. اتفاقی که در تلویزیون ایران نادر بوده و این برنامه توانسته طی سالها جذابیتش را حفظ کند و کودک دهۀ هفتاد و هشتاد را به یک میزان سرگرم کند.

برگ برندۀ مجموعۀ کلاه قرمزی به خالقان آن برمی گردد که به کار کودک بعنوان مقوله ای جدی نگاه می کنند و به آن تسلط دارند، چرا که خیلی از افرادی که در این زمینه کار می کنند کار کودک را نوعی سکو برای وارد شدن به کار بزرگسال می بینند.ایرج طهماسب و حمید جبلی به مسائل روز و مربوط به کودکان آشنا هستند و با زبان بچه ها آشنایی دارند و می دانند که چگونه باید و نبایدهای تربیتی و از نظر طهماسب: "مضامین ازلی و ابدی: را در قالبی ساده وشیرین مطرح کنند، که هم کودکان و هم بزرگترها از دیدن آن لذت ببرند. کلاه قرمزی و دوستانش بچه های بازیگوشی هستند، اما مرز ادب و بی ادبی را می شناسند، به همین دلیل در دل همۀ مخاطبان جا باز می کنند.

کلاه قرمزی و پسر خاله سال 73 پرفروش ترین فیلم سینما و کلاه قرمزی سال 88 پربیننده ترین برنامه در ایام نوروز اعلام شده است. همچنین با توجه به وقفه دوسالۀ آن استقبال خوب مخاطبان دور از ذهن نبود. حالا بعد از گذشت هفده سال این میزان رضایتمندی بینندگان از این مجموعه نشان از درک بالای سازندگان آن دارد.

حمید مدرسی تهیه کنندۀ مجموعه در گفتگو با ایسنا از کلید خوردن سینمایی "کلاه قرمزی و بچه ننه" در اردیبهشت ماه جاری خبر داد.

با توجه به استقبال بینندگان از شخصیت های جدیدی که در مجموعۀ کلاه قرمزی 90 آمده بودنند، و به این دلیل که صداپیشگان آنها نقش مهمی در شخصیت پردازی این کاراکترها داشته اند، در ادامه معرفی کوتاهی از این هنرمندان آورده شده است.

"حمید جبلی" صداپیشه عروسک های کلاه قرمزی و پسرخاله متولد 1337 در تهران است. جبلی فعالیت خود را در سال ۱۳۵۱ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد و در سال ۱۳۵۷ نیز در تئاتر مشغول به کار شد. فعالیت در تلویزیون را از سالهای اول دهه شصت با بازی در مجموعه تلویزیونی محله بر و بیا آغاز کرد. یکی از دلایل شهرت او صحبت به جای شخصیت‌های عروسکی کلاه‌قرمزی و پسرخاله بوده‌است. جبلی همچنین سابقه بازیگری تئاتر، تاویزیون و سینما، کارگردانی و فیلمنامه نویسی را نیز دارد.

کلاه قرمزی و پسرخاله

"محمدرضا هدایتی" صدا پیشه عروسک پسرعمه زا متولد سال 1352، که به خاطر نقش‌های کمدی او در سریال‌های تلویزیونی به کارگردانی مهران مدیری شهرت پیدا کرده است. اما پیش از آنکه به شهرت برسد در عرصه تئاتر بسیار فعال بوده است. در سال 1388 به مجموعۀ کلاه قرمزی پیوست و به جای عروسک پسرعمه زا صحبت کرد. او آنقدر استعداد دارد که در کنار جبلی با سالها تجربۀ حضور در برنامۀ کلاه قرمزی بتواند خود را نشان دهد.

کلاه قرمزی و پسرعمه زا

"محمد بَحرانی" صداپیشه عروسک ببعی در کلاه قرمزی 90، متولد 1360 در شیراز است و از سال 79 وارد دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در رشته تئاتر شده و مدرک خود را در رشته بازیگری گرفته و پس از آن، مدرک کارشناسی ارشد رشته کارگردانی‌اش را از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کرده است. بازیگری‌اش را با تئاتر شروع کرده و تقریبا از سال 81 وارد تلویزیون شده و در برنامه‌های کودک همکاری داشته است.

بحرانی درباره ویژگی‌های خاص و منحصربفرد صداپیشگی ببعی به خبرنگار برنا می‌گوید: به این دلیل که با آقای طهماسب یک ماه پیش از شروع مجموعه، تمرین می‌کردیم، خیلی از بخش‌های شخصیت‌پردازی عروسک‌ها در همان یک ماه از آب درآمد. کار سختی که من در این کار داشتم این بود که این شخصیت نه می‌توانست کاملا انسان باشد و نه کاملا حیوان؛ و در واقع باید شخصیتی بین انسان و حیوان در می‌آوردیم که ایجاد جذابیت کند، بنابراین سعی کردیم روی وجه احساسی این شخصیت کار کنیم. با اشاره به این‌که شخصیت ببعی، نوعی شوخی محسوب می‌شد، بیان می‌کند: ببعی قرار بود شخصیتی دلپذیر باشد و زیاد نقش پیش برنده در داستان فیلم نداشته باشد که البته در جاهایی نیز به فراخور موقعیت، کارهایی صورت می‌دادیم.

بره ببعی عروسک "مجموعۀ کلاه قرمزی 90"

"بهادر مالکی" صداپیشه عروسک فامیل دور در کلاه قرمزی 90، متولد اسفندماه سال 1361 و فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبا در رشته نمایش عروسکی است. کارش را از تئاتر شروع کرده و به تمام گرایش‌های تئاتر نقبی زده است.همزمان با ورودش به دانشگاه در سال 81، وارد کار حرفه‌ای شده و تقریبا حدود 6 سال است که وارد تلویزیون شده است.

فامیل دور و همسرش دوره

/ 0 نظر / 142 بازدید