محرومیت سینمای ایران از حضور گلشیفته

به گزارش خبرنگار مشرق در فرانسه، بتازگی گلشیفته فرهانی در مصاحبه ای با مجله فرانسوی «ووگ» که عکس با کت و شلوار وی نیز در آن مجله درج شده اظهار داشته که "اگر کارگردانان نام آشنایی چون عباس کیارستمی، اصغر فرهادی یا جعفر پناهی را می شناسیم"، ولی هیچ کس نام یک بازیگر ایرانی را نمی داند.

او می گوید: "اولین دلیل آن مشکل زبان است و دومین دلیل محدودیت های حکومت. به عنوان مثال، بازی یک بازیگر الزاماً در خاک ایران نمود پیدا می کند. چه کسی حاضر است در کشوری که احمدی نژاد رییس جمهورش است فیلم بسازد؟"

او در مورد تجربه سینمایی خود در فیلم "مجموعه دروغ ها" ساخته ریدلی اسکات می گوید: "ریدلی اسکات مرا انتخاب کرد، ولی تمامی اطرافیانش با این تصمیم مخالف بودند. برادران وارنر سه ماه صبر کرد تا موافقت خود را اعلام کند. پس از آن، همان روز امضای قرارداد، ایالات متحده تحریمی علیه ایران به تصویب رساند. من از این شرایط خیلی رنج بردم. در ایران نام من وارد لیست سیاه شد، زیرا جزو مخالفان بودم. در ایالات متحده هم به دلیل ملیتی که داشتم نمی توانستم کار کنم. احساس غریبی داشتم، احساس تبعیض، احساس عدم هویت."

گلشیفته فراهانی در کنار لئوناردو دیکاپریو در نمایی از فیلم "دروغ ها"

وی در مجله وگ نیز به خروج خود از ایران اشاره می کند: "پس از فیلمبرداری مجموعه دروغ هام گذرنامه مرا توقیف کردند. به مدت 7 ماه از سوی دو نهاد مورد بازجویی قرار گرفتم: وزارت اطلاعات و دادگاه انقلاب که برای مسایل سیاسی است. تقصیر من چه بوده؟ اقدام علیه امنیت ملی. دولت مرا متهم به این کرد که یکی از عوامل سازمان سیا هستم. در نهایت، گذرنامه ام را با مبلغ هنگفتی پس دادند. من هم تصمیم گرفتم از ایران خارج شوم. هنوز هم خاطرم هست، مأمور فرودگاه همان کسی بود که یک سال قبل از آن مرا دستگیر کرده بود."

وی در سئوالی در مورد حجاب می گوید: "من از حجاب متنفرم. در اسلام حجاب بر سر می کنند تا میل جنسی مردان را مهار کنند. چرا من باید به تحریک جنسی مردان متکی باشم؟"

گلشیفته در تبعیدش در سال 2008 ملیت فرانسوی گرفته و در پاریس مستقر شده است.

جواد شمقدری در مصاحبۀ روز گدشتۀ خود با خبرنگاران اظهار داشت که من در دوره مسئولیتم یک بار درباره گلشیفته فراهانی گفته بودم که می‌تواند برگردد. در آن مقطع این امکان وجود داشت. ولی بعدا اتفاق‌های دیگری افتاد. ممکن است من 20 سال پیش به کسی رأی داده باشم که الان قبولش نداشته باشم. در این یک سال و نیم شرایط تغییر کرد و دیگر مشکل گلشیفته فراهانی در حوزه اختیارات ما نیست. اخیرا هم شنیده‌ایم این بازیگر در فیلمی در کردستان بازی کرده که صحنه‌های ناجوری دارد. که در این صورت بعید است خود جامعه بازیگری علاقه به حضور ایشان داشته باشد.

این درحالی است که معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از این بیان کرده بود که در مورد گلشیفته فراهانی قبلاً هم اعلام کرده بودیم که ایشان از نظر ما مشکلی برای ادامه کار در ایران ندارند و نمی توان به دلیل بازی در یک فیلم بگوییم که به ایران برنگردد، و این موضوع را به پدرشان هم اعلام کرده ایم.

عکس های گلشیفته فراهانی در مجله فرانسوی ووگ

منبع: کافه سینما

/ 3 نظر / 88 بازدید
محمد

سلام با عضویت در سایت ما لینک وبلاگتان را به صورت ویژه 7 ستاره معرفی کنید

دخترسرباز

خیلیارو همینطوری کشتن اشتعداهایی که داریم کم نیستن ولی قاتل استعداد هم زیاد داریم بدبختانه

مسخره خفشوووو.من طرفدارت بووووووووووووودم ولي حالا...واسه خودم متاسفم